Výskyt:
Smrk je celkově nejdůležitější hospodářská dřevina střední a severní Evropy, opora dřevařského průmyslu. Roste hojně po celé Evropě s výjimkou Dánska a Holandska.
Popis:
Severský smrk roste s jemnými lety. Světle nažloutle bílé a na suky bohaté dřevo lze snadno opracovávat. Kromě typických světlejších suků patří také černé suky nebo černé orámované suky a stejně tak i smolníky k obrazu tohoto oblíbeného druhu dřeva. Rozlišuje se 34-40 druhů smrku, z čehož v Evropě rostou autochtonně tři druhy a v ČR jeden.
Hustota dřeva : ca. 400 - 450 kg/m3
Uměle sušené na: 16-18%
Nátěr a barva
Dřevina smrk se vždy doporučuje povrchově ošetřit. Tato dřevina vyžaduje nejdříve ochránit impregnací, aby toto dřevo dokázalo odolávat vnějším vlivům. Doporučujeme použít impregnaci na olejové bázi od firmy OSMO č. 4001 Impregnace bezbarvá. Pro barevné ztvárnění a ochranu dřeva doporučujeme použít nátěr OSMO na bázi přírodních olejů a vosků se zachováním struktury a fládrování dřeva OSMO Ochrannou olejovou lazuru ( 18 barevných odstínů). Pokud chcete dřevo ztvárnit sytým barevným odstínem, pak se Vám bude dobře hodit OSMO Selská barva ( 19 odstínů ve standardním provedení nebo dle vzorkovníku RAL 186 barevných odstínů). Veškeré aplikace provádějte dle technických listů k výrobkům OSMO.
Rozměry a zpracování:
Fasádní profily ze Smrku dodáváme dle ČSN EN 14519.
Závěr:
Jakýkoliv materiál z dřevěného masivu montovaný ve venkovních prostorách nezůstane klidný a bude neustále pracovat podle vlivu okolního prostředí.